Script Analysis Reel Authors logo

Screenwriting Tips

Expert screenwriting tips by working screenwriters



2016 Awards and Placings

Congratulations to all who entered. Writing a screenplay is no easy feat.

Grand Prize Winner: Black Swan Records by Nia Ashley


Drama

Genre Winner: Black Swan Records by Nia Ashley

Finalists:

• Black Swan Records by Nia Ashley

• Finding Jane by Virginia Shaffer

• The Experiment by Jeffrey Allen Russel and Lynda Lemberg

• The Samson History by Greg Harris

Semi-Finalists:

• Black Swan Records by Nia Ashley

• Finding Jane by Virginia Shaffer

• The Experiment by Jeffrey Allen Russel and Lynda Lemberg

• The Samson History by Greg Harris

• Diminuendo by Paul Gross

• Escape The Midnight Sun by Mikayla Daniels

• Luna by Krystle Houiess, Sharif Abdunnur and Laure Chamoun

• Midwest Hu$tler by Zaine Robert Bray and Rynell Benckendorf

• The Untitled Copacabana Project (originally the Cellar) by Jessica Pappas

Quarter-Finalists:

• Black Swan Records by Nia Ashley

• Finding Jane by Virginia Shaffer

• The Experiment by Jeffrey Allen Russel and Lynda Lemberg

• The Samson History by Greg Harris

• Diminuendo by Paul Gross

• Escape The Midnight Sun by Mikayla Daniels

• Luna by Krystle Houiess, Sharif Abdunnur and Laure Chamoun

• Midwest Hu$tler by Zaine Robert Bray and Rynell Benckendorf

• The Untitled Copacabana Project (originally the Cellar) by Jessica Pappas

• Angels and Wishes by Benny Madson

• Dollars and Sense by Paul Herbig

• Harper's Gang by Mali Matoya

• Lighthouse by Derrick Ferguson and Jonathan Cook

• Never by Cee Cee Louis

• Shrink by David Wolgroch

• Skylight by Joo-Yeong Ho

• The Change by E.J Hollister

• Troll Land by Timothy Pearson

Action/Adventure

Genre Winner: The Land of King by Robert A. Fisher

Finalists:

• The Land of King by Robert A. Fisher

• Admiral Lord Nelson by Michael Rights

• Doomsday by Leah Strauss

Semi-Finalists:

• The Land of King by Robert A. Fisher

• Admiral Lord Nelson by Michael Rights

• Doomsday by Leah Strauss

• Birth Of Life by Julian Shaw

• Capitan by Marold E. Smith

• The Jackson Times by Maxine Sarah Jamieson

Quarter-Finalists:

• The Land of King by Robert A. Fisher

• Admiral Lord Nelson by Michael Rights

• Doomsday by Leah Strauss

• Birth Of Life by Julian Shaw

• Capitan by Marold E. Smith

• The Jackson Times by Maxine Sarah Jamieson

• Arthur Ray Knew by Nathan MacDonald

• Breakdown by J. T. Cumber

• Joyride by Destiny P. Wallace

• Resurrection Time Conspiracy by Jim Carroll

• Rockstar by Andrew Reynolds

• Xenophobia by Jules Nord

Comedy/RomCom

Genre Winner: Sunny Side Up by Emily Al-Jbouri

Finalists:

• Sunny Side Up by Emily Al-Jbouri

• Georgie Games by Naz Ria

• Victory Madness by Taylor Richards

Semi-Finalists:

• Sunny Side Up by Emily Al-Jbouri

• Georgie Games by Naz Ria

• Victory Madness by Taylor Richards

• Austin Towers by Frederic Griffith

• Loonatoona by Shockadelic

• Mapleton by Bronwyn Heindal

Quarter-Finalists:

• Sunny Side Up by Emily Al-Jbouri

• Georgie Games by Naz Ria

• Victory Madness by Taylor Richards

• Austin Towers by Frederic Griffith

• Loonatoona by Shockadelic

• Mapleton by Bronwyn Heindal

• Daddy's Gonna Kill You by Emi Chan

• David's Dream by Ana Rose Van Heep

• Don Appetit! by Jay Stamatis, Steve Stamatis and Edmond Coisson

• Enemies on Hold by Kenny Feig

• First Date by Samson Goodberg

• Glow Through by Will Ian Scott

Family/Animated

Genre Winner: Marco's First Day by Ekaterina Lebedeva

Finalists:

• Marco's First Day by Ekaterina Lebedev

• Tat and the Virus by Polina Zinoviev

• We Come in Peace by Michael B. Snow

Semi-Finalists:

• Marco's First Day by Ekaterina Lebedev

• Tat and the Virus by Polina Zinoviev

• We Come in Peace by Michael B. Snow

• Corey's Hand by Jim Norman

• Space Shower by Phillipe Loriolle

• The Quest for the Orb by Leann Barna

• Two Dozen by Michal La Rante

Quarter-Finalists:

• Marco's First Day by Ekaterina Lebedev

• Tat and the Virus by Polina Zinoviev

• We Come in Peace by Michael B. Snow

• Corey's Hand by Jim Norman

• Space Shower by Phillipe Loriolle

• The Quest for the Orb by Leann Barna

• Two Dozen by Michal La Rante

• Appledy Hoppers by Carl Willliamson

• Cloud Nine by Mallory Jones

• Pride of Moses by Michelle Dupuis

• Santa Said So by Josephine Ratcliffe

• The Time I Met My Hero by Harriet Law

• Zander's Last Wish by Angelo Nicholl

Thriller/Horror

Genre Winner: The Last One In by Margerie Knox

Finalists:

• The Last One In by Margerie Knox

• House of the Hunted by Christopher Sheldon

• Never Ever by Dina Simpson

Semi-Finalists:

• The Last One In by Margerie Knox

• House of the Hunted by Christopher Sheldon

• Never Ever by Dina Simpson

• Capture and Release by Gabby Randall

• Senseless by Jenn Maslaney

• Under the Sheets by Bruno Harver

• Union of the Snake by Jason Marc Harris

Quarter-Finalists:

• The Last One In by Margerie Knox

• House of the Hunted by Christopher Sheldon

• Never Ever by Dina Simpson

• Capture and Release by Gabby Randall

• Senseless by Jenn Maslaney

• Under the Sheets by Bruno Harver

• Union of the Snake by Jason Marc Harris

• Dayfright by Sara Derickson

• Hells Agents by Merille Quigley

• Holy Universal by Ralph Dudley

• Knock Knock by Laughlin J. Cooper

• Our Last Kill by Ian Freeman

• The Heart by Jonathen Cook, Derrick Ferguson and Brent Whiteside

• Trick o' Beat by Veena Malik

Sci-Fi

Genre Winner: Extrinsic by Jeanine Parker

Finalists:

• Extrinsic by Jeanine Parker

• A God Amongst Men by Vijay Varman

• Cover Crop by Jeffrey Howe

Semi-Finalists:

• Extrinsic by Jeanine Parker

• A God Amongst Men by Vijay Varman

• Cover Crop by Jeffrey Howe

• Beyond Tomorrow by Ren O'Neil

• The Lost Land by Felicity Simpson

• The Wonderful by Demitra Papadinis

• Zone Six by Emmett J. Lundberg

Quarter-Finalists:

• Extrinsic by Jeanine Parker

• A God Amongst Men by Vijay Varman

• Cover Crop by Jeffrey Howe

• Beyond Tomorrow by Ren O'Neil

• The Lost Land by Felicity Simpson

• The Wonderful by Demitra Papadinis

• Zone Six by Emmett J. Lundberg

• Endless by Natalia Yorev

• GAMMA The Years of Darkness by Squig

• Looking Back At Now by Rico Lamour

• Making Time by Sunny Lam

• The Coming by Isla O'Connor

• The DAM by Daveion Lashley

• The Gingerbread House Protocol by Gregory Barton

• Twin Planet by Raj P. Singh

Our Screenplay Coverage service

Due to production work we have suspended our coverage service for now.